Da Microsoft har valgtat stoppe med at udvikle på operativsystemet WEHH, er det ikke længere muligt at udvikle på sikkerhedsopdateringer til Trimble AccessSyncs cloudløsning på gamle versioner af systemet. Det betyder at Trimble Access version 2017.x og versioner før dette, ikke længere understøtter sikkerhedsprogrammerfor AccessSync.
Her er de oftest stillede spørgsmål
Q Hvilke controllere kan jeg ikke længere opdatere Trimble Access Sync med fra 31/12 2021?
A:
Q: Hvordan kan jeg overføre data til min computer uden at bruge skyen?
A: Du kan koble controlleren til computer via USB-kabel og overføre dine data på den måde
Q: Hvilke versioner er ikke længere sikre at bruge?
A: TrimbleAccesss version 2017.20 og tidligere versioner
Q: Findes der en ny AccessSync version til min TSC5 eller TSC7? (Fortsætter syncronisering med Trimbleconnect stadig til nyere Access
A: Ja, der er netop blevet frigjort en ny version Trimble Access 2021.20
Q: hvis jeg køber en ny controller der understøtter den seneste Trimble Access 2021.20, kan jeg så overføre minTrimbleAccess?
A: Ja det kan du godt, du kan gratis overføre dit Trimble Access til din nye controller, hvis din Access er indenfor software garanti – Dette kan tjekkes ved at:
- åbne Trimble Access -> Tryk på Trimble ikonet øverst til venstre -> Tryk på “om”